karolina milik holistic healing

PSYCHEDELIC BREATH® rozmowa z Olgą Sochanek

W szybko zmieniającym się świecie, w którym żyjemy, znalezienie chwili spokoju i wyciszenia stało się niezbędne dla zachowania zdrowia psychicznego. Jednym z najpotężniejszych i najłatwiej dostępnych narzędzi, jakie mamy do dyspozycji, jest oddech.

Tak, oddech! Coś tak oczywistego nad czym się w ogóle nie zastanawiamy. Jest to mimowolny akt, który podtrzymuje nasze życie, ale świadomie wykorzystany przynosi niesamowite rezultaty: relaksuje, zmniejsza stres i poprawia ogólne samopoczucie.

Techniki oddechowe były praktykowane od wieków w różnych kulturach i tradycjach duchowych. Również współczesna nauka doceniła ich głęboki wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Niezależnie od tego, czy czujesz się przytłoczona/y, niespokojna/y, czy po prostu potrzebujesz chwili, aby się skoncentrować, świadome włączenie uważnych technik oddechowych może zmienić Twoje życie.

Jest wiele łatwych do nauczenia praktyk, nie wymagających specjalnego sprzętu, które mogą być wykonywane w dowolnym miejscu i czasie. Poświęcając zaledwie kilka minut każdego dnia na skupienie się na oddechu, możesz doświadczyć szeregu korzyści, od zmniejszenia stresu i poprawy koncentracji, po zwiększoną samoświadomość i równowagę emocjonalną.

Jednak w tym artykule przyjrzymy się skutecznej i ciekawej technice oddychania, która w Polsce dopiero się rozwija, ale zyskuje coraz większą popularność na całym świecie.

Aby lepiej zrozumieć czym jest PSYCHEDELIC BREATH®, bo to właśnie o nim mowa,  zaprosiłam do rozmowy Olgę Sochanek – certyfikowaną instruktorkę, która odpowie na kilka najważniejszych pytań.
 • Karolina: Cześć Ola! Brałam już udział w kilku sesjach prowadzonych przez Ciebie i muszę przyznać, że jest to bardzo ciekawe doświadczenie. Jednak zacznijmy od podstaw, czym jest PSYCHEDELIC BREATH®?
 • Ola: PSYCHEDELIC BREATH® to 90 minutowa, prowadzona praktyka oddechowa do muzyki elektronicznej. Metoda opracowana przez Evę Kaczor łączy starożytne techniki oddychania ze współczesnymi odkryciami z dziedziny neurobiologii. Zarówno głęboki oddech, jak i muzyka elektroniczna pozwolą nam połączyć się ze sobą, odkrywać kim jesteśmy i jak żyć w zgodzie ze swoim przeznaczeniem. To niesamowite narzędzie do wewnętrznej przemiany, uzdrowienia, uwolnienia blokad i rozwoju. Podczas sesji doświadczamy stanu głębokiego relaksu, możliwe jest nawet połączenie się z naszą podświadomością.
olga sochanek karolina milik psychedelic breath
 • K: Czym PSYCHEDELIC BREATH® wyróżnia się od innych praktyk oddechowych ?
 • O: To co zdecydowanie wyróżnia tę metodę na tle innych to muzyka elektroniczna. Są to nieco innego rodzaju rytmy niż kojarzymy z jogą czy medytacją. Idąc na taką sesję udajemy się zarówno w podróż muzyczną jak i w głąb siebie. Kolejna sprawa to temat sesji – każda sesja dedykowana jest określonemu zagadnieniu, którego celem jest zainspirowanie uczestnika. To wszystko w połączeniu z odpowiednimi technikami oddechowymi pozwala nam dotrzeć do odmiennych stanów świadomości.
 • K: Kto najbardziej skorzysta z praktyki PSYCHEDELIC BREATH®?
 • O: Tak naprawdę skorzystać może każdy, pod warunkiem braku przeciwwskazań medycznych. Jest to idealna sesja dla osób, które chcą zrobić coś dobrego dla siebie, swojego ciała i umysłu.
 • K: A jakie to mogą być przeciwskazania?
 • O: PSYCHEDELIC BREATH® jest dość mocną techniką, więc istnieją przeciwwskazania do sesji. Wśród nich wyróżniamy: ciąże, choroby układu sercowo-naczyniowego (w tym nadciśnienie tętnicze, przebyty udar), epilepsje, wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe, odwarstwienie siatkówki, stany lękowe, ataki paniki, psychozy, niedawno przebyty zabieg chirurgiczny lub rana w okolicy twarzy, czy klatki piersiowej.
 • K: O czym należy pamiętać w trakcie praktyki?
 • O: O niczym 😉 Spróbować odpuścić i dać się ponieść muzyce. Sesja jest prowadzona, więc podczas całej praktyki uczestnik ma moje pełne wsparcie.
 • K: Jak taka sesja wpływa na nasze zdrowie?
 • O: PSYCHEDELIC BREATH® ma wiele pozytywnych efektów dla naszego zdrowia. Pozwala lepiej radzić sobie ze stresem obniżając poziom kortyzolu i wzmacnia nasz układ odpornościowy. Regularna praca z oddechem obniża ciśnienie tętnicze i zmniejsza stan zapalny, który jest główną przyczyną wielu chorób przewlekłych. Dodatkowo zwiększa poziom energii i poprawia jakość snu.
 • K: A jak wpływa na nasz umysł?
 • O: Każde doświadczenie jest inne i muszę podkreślić, że będą sesje które wpłyną na nasz umysł, a będą takie na których nic nie poczujemy. To co najczęściej zauważymy to przeniesienia się do tego co jest ‘tu i teraz’. Oznacza to skupienie się w pełni na chwili obecnej, bez nadmiernej analizy czy rozmyślania o przyszłości lub przeszłości. Dodatkowo poprawa nastroju, uczucie lekkości i spokoju.
 • O: PSYCHEDELIC BREATH jest intensywną techniką co umożliwia nam zmianę fal mózgowych z Beta (w których jesteśmy teraz) na Alpha (stan flow) a czasami nawet Theta czy nawet Gamma. Otwiera to drzwi do naszej podświadomości, a nawet pozwala uwolnić emocjonalne blokady. Oddychając w ten sposób zmniejszamy aktywność naszej kory przedczołowej, która jest odpowiedzialna za ocenianie i nadmierne myślenie, a aktywujemy naszą kreatywność. To o czym należy pamiętać to to, że każda sesja jest inna, więc mogą się pojawić jakieś odczucia, ale nie muszą. Siadając na matę, każdy z nas napisze swoją własną historię.
 • K: To może teraz opowiedz swoją historię z PSYCHEDELIC BREATH®?
 • O: Moja przygoda z PSYCHEDELIC BREATH® zaczęła się na początku tego roku. Udałam się na sesję w Warszawie jako uczestnik, totalnie nie spodziewając się jak to wpłynie na moje życie. Na tamtą chwile próbowałam wielu innych praktyk, które były cudowne, ale nigdy nie zaciągnęły mnie w stronę bycia prowadzącym. PSYCHEDELIC BREATH® skradło moje serce od razu. Już po powrocie do domu przeszukałam cały Internet, żeby dowiedzieć się kto jest twórcą tej metody. Wpadłam wtedy na informację o szkoleniu na instruktora w maju, w Niemczech. To była szybka decyzja, która jak dziś już wiem była jedną z lepszych jakie dokonałam w swoim życiu.
 • K: Jak wyglądało szkolenie?
 • O: Odbyłam w swoim życiu kilka kursów instruktorskich i dietetycznych i nigdy nie spotkałam się z takim profesjonalizmem. Ja wybrałam szkolenie w wersji stacjonarnej (jest też dostępna forma online) i jest ono podzielone na kilka etapów. Pierwsza część to zajęcia odbywające się online, następnie praktyka z przydzielonym mentorem i innym uczestnikiem kursu. To wszystko po to, żeby spotkać się na tygodniowym zjeździe w Niemczech i praktykować każdy element zajęć.
 • O: Tak sobie myślę, że to szkolenie powinno się nazywać retreat’em 🙂 Ten tydzień zjazdu to czas przepełniony mnóstwem zajęć rozwojowych, aby poznać samego siebie, jak np. Sesja z klockami LEGO czy analiza osobowości Human Design. Poza tym mnóstwo praktyki w cudownym gronie przyszłych instruktorów, czas w saunie, pyszne wegetariańskie jedzenie i dużo dobrej energii. Po powrocie zaczyna się ostatni etap, polegający na przeprowadzeniu sesji treningowych, który zakończony jest finalną rozmową z twórczynią metody Evą Kaczor i certyfikacją.
 • K: Świetne podejście! Najpierw głębszy wgląd w samego siebie, aby później pomagać innym w ich podróży. To dla wszystkich zainteresowanych, gdzie można Cię znaleźć?
 • O: Aktualnie najlepiej na Instagramie na profilu @olasochanek. Założyłam też swój Fun Page na Facebooku ale póki co raczkuje: Olga.Sochanek. W tych dwóch miejscach wrzucam aktualne informacje o sesji, a na najbliższą zapraszam już 03/08 w Warszawie na Żoliborzu, a kolejna 16/08.
 • K: Ola bardzo Ci dziękuję za rozmowę i do zobaczenia na kolejnej sesji!

Pamiętajmy, że dbanie o siebie nie jest luksusem, ale koniecznością utrzymania zdrowego i satysfakcjonującego życia. Ucząc się i stosując techniki oddechowe, możesz rozpocząć swoją podróż, albo wejść głębiej w samopoznanie i rozwój osobisty. Gwarantuję, że podróż ta, momentami wyboista i wymagająca, zaprowadzi Cię do szczęśliwszej, bardziej odpornej na warunki zewnętrzne i spokojniejszej wersji siebie.

Zapraszam Cię więc do poszukiwania idealnej techniki oddechowej dla Ciebie. Takiej, dzięki której zadbasz o siebie i odkryjesz ogromną moc swojego wdechu i wydechu, która pielęgnuje i odżywia nasz umysł, ciało i duszę.

 

Nie wiesz gdzie zacząć?

Zajrzyj do Oli! Sprawdź jej media społecznościowe, oraz sesje, aby dowiedzieć się więcej i doświadczyć PSYCHEDELIC BREATH® w swoim życiu.

Instagram @olasochanek

Facebook Olga.Sochanek

olga sochanek karolina milik psychedelic breath

© 2023 Karolina Milik